Історія струнного відділу розпочиналась разом із історією музичного училища. У першому викладацькому складі працювали педагоги міських ДМШ – А. Корсунський, Г. Шаховцев, Г. Сметанюк, артист оркестру драмтеатра Г. Кузьменко.
Найважливіші сторінки біографії відділу тісно пов’язані з іменем Юрія Павловича Хілобокова – ініціатора відкриття КМУ, його першого завуча та провідного викладача. Саме ним створено в училищі студентський симфонічний оркестр, яким талановитий музикант керував до кінця свого життя. До репертуару оркестра входили як твори світової класики, так і музика сучасних композиторів. Колектив постійно виступав із концертами у місті та області та був дійовим засобом популяризації класичного мистецтва.
В 60-ті роки до Кіровограда приїхали дипломовані спеціалісти – родини Лірників та Духовних: кадрове питання було вирішено. Разом з Ю. Хілобоковим вони створили на відділі атмосферу творчості, постійних пошуків. Концертна діяльність сімейного квартету Лірників – Духовних підготував грунт для появи у місті камерного оркестру.
Перший виступ «Концертіно» відбувся в 1972 році. П’ятнадцять років оркестром керував Ю. Хілобоков, а з 1987 року за диригентський пульт став Н. Кочко. У творчій біографії колективу – понад 2000 концертів по країні, участь в звітних програмах у Києві та гастролі у Німеччині в 1993 році. Весь час у складі оркестру грали викладачи КМУ та їх студенти.
За перші десять років існування струнний відділ КМУ став одним із найкращих в Україні. Його випускники працюють у школах міста та області, а найбільш талановиті навчаються у вузах. М. Корсунський, Н. Хілобокова, Г. Єрьоменко, О. Ткаченко, Є. Беленко після закінчення консерваторій поповнили педагогічний колектив рідного училища. Саме їм належало зберегти і продовжити закладені традиції. Кожен із них блискуче реалізував себе як на педагогічній, так і на виконавській ниві.
Завжди показовим для струнників було тяжіння до колективного музикування. В різні періоди історії відділу виникали яскраві творчі співдружності: у 80-ті – ансамбль камерної музики «Бароко», у 90-ті – «Єлисаветградська музична колегія», які набули статусу муніципальних.
Завдяки творчій енергії Г. Єрьоменка, який замінив за диригентським пультом симфонічного оркестру Ю. Хілобокова, було утворено студентський камерний оркестр, що у повному складі, під назвою «Єлисавет», було запрошено працювати до Кіровоградської обласної філармонії.
Останні двадцять років стали для струнного відділу часом випробувань. Пішли з життя Ю. Хілобоков, Н. Кочко, О. Косульникова (концертмейстер), третина викладацького складу виїхала з Кіровограда. Більшість з них – М. Корсунський, О. Духовний, Є. Беленко, І. Черевко, Е. Ворновицька, І. Пундик, С. Царенко – використовує свій талант за кордоном. А. Лірник працює в Одесі, Ю. Соколовський – у Львові, Г. Єрьоменко – у Києві. По всій земній кулі можна зустріти й наших колишніх студентів.
Сьогодні на струнному відділі працюють шість викладачів (Н. Карабан – завідуюча відділом, Н. Хілобокова, О. Романченко, М. Іванченко, М. Карабан і В. Терновець). Колись багаточисельний колектив перетворився на найскромнішій. Але залишилось головне – творча атмосфера та ентузіазм, які дозволяють перемагати труднощі і досягати високих результатів.
Нове життя творчих колективів відділу розпочалося сім роки тому, коли симфонічний оркестр очолила директор училища Л. Голіусова, а за ініціативою Н. Хілобокової відродився студентський камерний оркестр. Концертні виступи цих колективів у місті та області завжди є значними культурними подіями завдяки складним і цікавим програмам та їх якісному виконанню.