Дві серенади Дон Жуана

     

Натхнення та інтелект

Кароль Шимановський – це вся світова культура, – так писав свого часу видатний теоретик і музикознавець Б.Асаф’єв. Саме творчість Шимановського проливає світло на все те прекрасне, що увібрало в себе у всіх сферах, як-от в науці, мистецтві, релігії, моралі, – причому в науково-послідовній історичній перспективі: від древніх культів до середньовічної балади, від епохи бароко до сучасного модерну.

Цей всеохоплюючий універсалізм, інтелектуалізм виводить творчість Шимановського ніби за грань мистецтва, як підмітив Г.Нейгауз – видатний піаніст, педагог, що створив одну з найкращих фортепіанних шкіл в світі. І це саме зближує з естетикою з позиції науки видатного математика, фізика і філософа А.Пуанкаре, який писав: «Учений вивчає природу не тому, що це корисно; він вивчає її тому, що вона прекрасна… Я вказую на ту красу, більш інтимну, внутрішню, яка просякнута через гармонічний устрій частин і яку сприйме тільки чистий інтелект. Краса, що сприймається інтелектом, є краса самодостатня, існуюча сама для себе…».

Чи можна назвати Шимановського елітарним? І так, і ні.

Масштаб у поєднанні з яскравою глибиною внутрішньої індивідуальності, з інтуїцією, що стрімко прокладає шлях, магнетично притягує слухача, очищує, облагороджує, насичує, якщо хочете, енергетично – від серця до серця, відчиняючи двері до всього новаторського.

О.І.Хабло 

Переглядів 1962

RocketTheme Joomla Templates